Henna włosów | Indus Valley Czekoladowy | Moje doświadczenia

Witajcie! Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu na moim Instagramie dzielę się z Wami małymi urywkami z mojej przygody z hennowaniem włosów. Zaczęłam ją akurat z henną, która dopiero wkracza na polski rynek i nie jest tak popularna jak Khadi czy Orientana. Stąd też był to skok na głęboką wodę - pierwsze w życiu hennowanie (ba, nawet pierwsze farbowanie!) włosów i do tego produktem, o którym w internecie cisza. Moim celem od długiego czasu było wyrównanie koloru włosów, które rozjaśniają się od słońca. Zatem wybrałam hennę w kolorze czekoladowym - to odcień głębokiego brązu, w kolorze gorzkiej czekolady. Bez ciepłości, ale i bez nadmiernych chłodnych tonów. Taki w sam raz :) W opakowaniu znajdziemy hennę, rękawiczki, czepek i instrukcję wykonania, a w niej odpowiedzi na nurtujące pytania. Plus dla producenta za zachęcanie do wykonania próby na paśmie włosów. Sama też tak zrobiłam przed pierwszym pełnym hennowaniem. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek ;)

DIY Balsam do ciała z mocznikiem - skóra sucha.

Witajcie :)
Zawitała złota polska jesień! Piękny krajobraz, ale niskie temperatury źle wpływają na skórę, zwłaszcza rąk i twarzy. Dziś zaprezentuję Wam przepis na balsam do ciała o gęstej, treściwej konsystencji z dodatkiem mocznika, aby zapobiec jesienno-zimowemu przesuszeniu. Zapraszam!


Skład:   (proporcje na 100g)
Faza olejowa (25%):
MGS 4%   (4,0g)
Alkohol cetylowy 4%   (4,0g)
Masło shea 6%   (6,0g)
Masło kakaowe 6%   (6,0g)
Olej kukurydziany 5%   (5,0g)

Faza wodna (70%):
Woda 68,5%   (68,5g)
Mocznik 1%   (1,0g)
Kwas mlekowy 0,5%   (0,5g)
Alantoina   (szczypta)

Faza dodatków (5%):
Olej z orzechów włoskich 5%   (5,0g)
Olejek eteryczny miętowy   (3 krople)
FEOG   (20 kropli)

Sposób wykonania analogiczny do tego przepisu KLIK
Podstawy tworzenia kosmetyków znajdziesz w linkach poniżej.

Film z instrukcją krok po kroku na wykonanie podobnego balsamu.

Balsam posiada na tyle gęstą konsystencję, że polecam przechowywać go w słoiczku. Z podanych proporcji otrzymałam piękny budyniowy kolor. Miętowy aromat działa orzeźwiająco, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć jesienną kompozycję zapachową - olejki eteryczne wybieramy według uznania.
Obecność kwasu mlekowego (lub innego, np. glukonolaktonu) jest spowodowana niestabilnością mocznika, którą to kwas reguluje. Zmieniamy pH, a więc fazę wodną należy doprowadzić za pomocą niewielkiej ilości sody oczyszczonej do wartości 7, czyli odczynu obojętnego. 
Stężenie mocznika w preparatach, od których oczekujemy nawilżenia i zmiękczenia, nie powinno przekraczać (wg mnie) 3-4%. Z własnych obserwacji wiem, że już 6% stężenie działa keratolicznie, a więc skóra zacznie się łuszczyć. 
Podane stężenie mocznika można więc zwiększyć, a przy tym również odpowiednio stężenie kwasu mlekowego.

Kosmetyk ten bardzo dobrze nawilża i natłuszcza skórę (polecam stosować na noc). Kompozycja olejów i maseł dostarcza wszystkich kwasów tłuszczowych: nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych. Zawarty w nim mocznik zmiękcza szorstką, popękaną skórę i pobudza ją do regeneracji. Alantoina łagodzi podrażnienia.
Moje dłonie, jak co roku o tej porze, były w naprawdę złym stanie - suche do tego stopnia, że skóra zaczynała się łuszczyć. Po kilku dniach stosowania balsamu powróciły: gładkość, nawilżenie, miękkość. Dłonie jak nowe :) Balsam stosuję również na inne partie ciała, które tego potrzebują. Znakomicie sprawdza w pielęgnacji skóry nóg po depilacji oraz na suche łokcie.
Na obecną porę roku, dla skóry suchej i wymagającej przepis ten jest idealny. Polecam! :)

Komentarze

  1. Jaką polecasz ilość kwasu mlekowego przy stężeniu mocznika 10%?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. 3-5%. Zważ też na emulgator, przy takich stężeniach kwasu i mocznika, aby powstała emulsja z w/w emulgatorem i alkoholem cetylowym trzeba zwiększyć ich stężenie o 1-2%, a nawet więcej.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy zamiast mgs mozna uzyc olivem 1000,I czy zamiast alkoholu cetylowego,alkohol cetylostearylowy a jak tak czy w takiej samej ilosci .dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można użyć olivem. Wtedy niepotrzebny bedzie już alk cetylowy. Stężenie emulgatora olivem dobierz do gęstej emulsji, czyli w górnej granicy zalecanych stężeń przez producenta. Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Czy chodzi o kwas mlekowy 80%?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz